Každý, kto zažil pohovor pozná tú časť, kedy sa začne téma o peniazoch. Neraz sa necháme pri tomto vyjednávaní zatlačiť do kúta, pretože nie sme na toto vyjednávanie pripravený. Ako sa na toto vyjednávanie pripraviť?

1. Argumenty

Pripravte si pádne argumenty o tom, prečo si danú mzdu zaslúžite. Kvalita a dĺžka praxe sú najdôležitejšie faktory, ktoré dokážu rozhodnúť o výške mzdy. Platové kalkulačky sú síce dobré na všeobecný prehľad, ale vieme, že sa dá v určitých prípadoch vyjednať značne viac, ako udáva prieskum.

Odporúčame na pohovore pozorne sledovať čo zamestnávateľ požaduje od Vás. Ak je evidentné, že hľadá práve Vás a viete mu to ponúknuť, choďte si za svojím cieľom a držte si svoju cenu.

2. Dojem

Sebaprezentácia, komunikácia, povahové vlastnosti vplývajú na to, či sa Vám dostane ocenenia aké hľadáte. Držte si profesionalitu. Keď to potrebujete, nájdite si kurz, ktorý Vás naučí lepšie prezentovať svoje schopnosti, lepšie komunikovať a prípadne držať svoje temné stránky na uzde. Profesionáli na pohovore vedia, čo povedať a čo si nechať pre seba.

3. Príjmy a výdaje

Urobte si kalkuláciu výdavkov a príjmov. Ak sa Vás zamestnávateľ bude snažiť stlačiť, majte presne spočítané, pod koľko nejdete. Dvojito to platí, ak Vás čaká sťahovanie, zmena stavu zo „slobodný“ a pod. Nie je žiaľ už standardom, že sa plat po skúšobnej dobe upravuje smerom nahor. Ak prídete o pol roka prosíkať o zvýšenie Váš dojem ide dolu vodou.

4. Dajte tomu čas

Najdôležitejší bod. Viem, že to nie je vždy možné, ale umenie ,,počkať si“ je naozaj dôležité. Pekne o tom píše Broňa, ktorá to zhrnula v tomto článku

Ideálne, keď si novú prácu hľadáme v predstihu, pripravujeme sa na to. Niekedy to trvá týždeň, niekedy pol roka (ale ja roky), kým nájdete čo hľadáte. Ten čas je dôležité využívať správne, a neustále na sebe pracovať. Dajte do toho energiu, doplňte si body, ktoré sa objavujú v požiadavkách zamestnávateľa. Vy sa prispôsobujete trhu, nie trh Vám.

Držím Vám palce, nech vyjednávanie dopadne podľa Vašich predstáv.